KALENDARZ IMPREZ

, 16 Czerwca 2019
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Aktualności

Czy tak będzie wyglądać lista podkarpackich strat?

  • 05-02-2014
kiełbasa swojska krajana z Dukli
kiełbasa swojska krajana z Dukli
boczek pieczony z Górny
boczek pieczony z Górny
kiełbasa wiejska pieczona z Górna
kiełbasa wiejska pieczona z...
kiłbasa głogowska
kiłbasa głogowska
boczek swojski pilzneński
boczek swojski pilzneński
kiełbasa swojska pilzneńska
kiełbasa swojska pilzneńska
polędwica swojska pilzneńska
polędwica swojska pilzneńska
szynka biesiadna pilzneńska
szynka biesiadna pilzneńska
szynka swojska pilzneńska
szynka swojska pilzneńska
boczek wędzony radomyski
boczek wędzony radomyski
kiłbasa wiejska dulcza
kiłbasa wiejska dulcza
kiełbasa markowska
kiełbasa markowska
Do tej pory producentów tych wędlin chwalono, nagradzano, wyróżniano. Ich wędlinami, wędzonymi w dymie z drzew liściastych, zajadano się - były ozdobą niejednego stołu weselnego, świątecznego, prezydialnego czy wręcz naszego, codziennego, domowego.

Za kilka miesięcy nowa, bardzo restrykcyjna, norma unijna może zlikwidować setki lat doświadczeń i tradycji. Bo te wędliny będą NIELEGALNE. Miejmy tą świadomość. Coraz częściej padają oskarżenia pod adresem rządu, ministra rolnictwa, ostatnio także lobby producentów wędlin przemysłowych. Nie dajmy się i nie tylko dlatego, że to są dobre produkty. Po prostu nie pozwólmy na oszustwo. Nie zgadzajmy się na szwidel z mocy prawa, nawet tego unijnego.

Kiełbasa swojska krajana – od 2006 r. na Liście Produktów Tradycyjnych - producent Zakład Mięsny „Jasiołka” w Dukli.
Produkcja kiełbasy oparta jest na przepisie z książki kucharskiej pochodzącej z ok. 1965 r. Wędzi się ją w tradycyjnej wędzarni z wykorzystaniem zrębków drewna, a dym wędzarniczy nadaje jej niepowtarzalny smak i aromat. Przy jej produkcji wykorzystywane jest w dwóch trzecich mięso krojone ręcznie. Barwa osłonki naturalnej od brązowej do wiśniowej. Smak i zapach typowy dla mięsa peklowanego, tradycyjnie wędzonego, wyraźnie wyczuwalne sól i przyprawy. Po przecięciu widoczne duże kawałki mięsa szynkowego.

Boczek pieczony z Górna – od 2008 r. na Liście Produktów Tradycyjnych – producent Zakład Mięsny „Smak Górno” w Górnie.
Dawniej boczki przeznaczone do pieczenia przyprawiano solanką z wywarem przypraw i ziół, pieprzem i zmiażdżonym czosnkiem. Początkowo wędzono je „w kominie”, tj. pod kapami kuchennymi. Czasem też pieczono je w piecach na warstwie słomy lub w brytfannach.
Dzięki tradycyjnej metodzie wytwarzania powstaje wyrób o wyjątkowym smaku i zapachu boczku pieczonego, pomimo stosowania niewielu przypraw. Jedynym konserwantem jest wysoka temperatura i dym wędzarniczy. Długość płatu boczku jest różna, najczęściej do 50 cm, szerokość wynosi do 20 cm. Jest to produkt o zwiększonej trwałości. Na jego jakość niewątpliwie ma także wpływ również tradycyjny chów trzody chlewnej w gospodarstwach indywidualnych.

Wiejska pieczona z Górna
- od 2007 r. na Liście Produktów Tradycyjnych – producent Zakład Mięsny „Smak Górno” w Górnie.
Wyroby kiełbasiane były zawsze dużym rarytasem, szczególnie na weselach. Swojskie wyroby mięsne dawniej była często mieszane z dodatkiem mięsa cielęcego. Obecnie tę kiełbasę robi się podobnie jak dawniej. Świeże, ciepłe mięso stanowi 60% wsadu na farsz kiełbasiany. Pozostałą część uzupełnia się mięsem już wystudzonym. Dla smaku dodaje się pieprz, sól i czosnek. Po naturalnym obeschnięciu kiełbasy surowej, wkładana jest ona do wędzarni i pieczono przez ok. trzy godziny. Kiełbasa wiejska pieczona z Górna jest wytwarzana w oparciu o starą recepturę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Charakteryzuje się specyficznym i delikatnym smakiem, choć nie zawiera wyszukanych przypraw. Jest to kiełbasa krucha i łamliwa, o delikatnie pomarszczonej skórce. Ma smak i zapach odpowiedni dla kiełbasy wiejskiej wędzonej, wyraźny czuć w niej czosnek.

Kiełbasa głogowska - od 2006 r. na Liście Produktów Tradycyjnych – zarejestrowało je Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Głogów Małopolski.
Pod koniec XIX w. kiełbasa zyskała sławę, nie tylko w Galicji, także w Wiedniu i innych miastach monarchii austrowęgierskiej, głównie za sprawą oficerów ze stacjonującego w Głogowie garnizonu. Wytwarzana obecnie ma laski o długości ok. 30, a średnica w przekroju nie przekracza 3,5 cm. Kiełbasa ma skórkę lekko pomarszczona. Farsz o niejednolitej konsystencji, w przekroju widoczne są - nierównej wielkości - małe kawałeczki mięsa oraz drobne kawałki tłuszczu i ziarenka pieprzu. Wyczuwalny jest silny wędzonkowo-czosnkowo-pieprzowy smak i zapach.

Boczek swojski pilzneński - od 2012 r. na Liście Produktów Tradycyjnych – producent Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego „Taurus” w Pilznie
Surowcem do jego produkcji jest mięso wieprzowe peklowane zalewowo solanką, pochodzące z uboju tuczników hodowanych w małych gospodarstwach wiejskich. Boczek pozyskiwany jest ręcznie z żeber, a następnie peklowany przez kilka dni. Dla podkreślenia smaku i zapachu używane są tylko naturalne przyprawy, sól i czosnek. Wędzenie odbywa się bezpośrednio nad paleniskiem, naturalnym dymem z drewna olchowego. Wędzonka otrzymana jest z peklowanego boczku bez kości i skóry. Wyrób waży średnio ok. 0,4-0,8 kg. Smak lekko słony z wyczuwalnym mocno zapachem wędzenia. Powierzchnia wyrobu od jasno do ciemnobrązowej, na przekroju różowa, tłuszczu biała z ewentualnym odcieniem różowym.

Kiełbasa swojska pilzneńska - od 2006 r. na Liście Produktów Tradycyjnych – producent Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego „Taurus” w Pilznie.
Z wykorzystaniem dawnej receptury wytwarzany jest ten gatunek kiełbasy. Do jej produkcji służy świeże mięso wieprzowe z dodatkiem przypraw naturalnych i czosnku, nie stosuje się konserwantów chemicznych, proces obróbki termicznej jest prowadzony w tradycyjnej wędzarni opalanej drewnem. Jest to kiełbasa czysto wieprzowa z mięsa ciepłego, niepeklowanego, wędzona, pieczona, średnio rozdrobniona, w zwojach długości ok. 25 cm. Konsystencja kiełbasy jest dość ścisła, krucha, łamliwa, trudna w plasterkowaniu. Mocno wyczuwalny zapach wędzenia oraz przypraw, a w szczególności czosnku.

Polędwica swojska pilzneńska - od 2012 r. na Liście Produktów Tradycyjnych – producent Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego „Taurus” w Pilznie.
Polędwica przygotowywana jest z mięsa wieprzowego pochodzącego ze świń hodowanych w małych gospodarstwach wiejskich w okolicach Pilzna. Do jej wyrobu stosuje się naturalne przyprawy, głównie pieprz i czosnek, bez substancji wspomagających. Mięso wędzone jest bezpośrednio nad paleniskiem, naturalnym dymem z drewna olchowego.
Wędzonka otrzymana jest z peklowanej polędwicy wieprzowej, wędzona, pieczona. Wyrób ma ok. 0,8 - 1,2 kg wagi. Jego smak jest lekko słony, mocno wyczuwalny zapach wędzenia.

Szynka biesiadna pilzneńska
- od 2006 r. na Liście Produktów Tradycyjnych – producent Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego „Taurus” w Pilznie.
Szynkę biesiadną robi się z całej szynki wieprzowej z golonką i nogą bez usuwania kości, nakłuwa mięśnie i wprowadza do wnętrza sól peklującą, następnie moczy w solance, przekładając codziennie, aby się lepiej zmacerowała. Wędzi się dymem z drzewa olchowego, aby nabrała pięknego złocistego koloru. Gotowy produkt waży 0,5-1,8 kg. Produkt lekko soczysty, kruchy. Smak i zapach charakterystyczny dla szynki z mięsa wieprzowego, peklowanej, wędzonej, parzonej. Smak w miarę słony, wyczuwalny zapach wędzenia. Barwa powierzchni złotobrązowa, tłuszczu – kremowa do jasnobrązowej. Barwa mięsa na przekroju różowa do ciemnoróżowej z odcieniem czerwonym, tłuszczu biała z ewentualnym odcieniem różowym.

Szynka swojska pilzneńska - od 2006 r. na Liście Produktów Tradycyjnych – producent Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego „Taurus” w Pilznie.
Przepis L. Ćwierczakiewiczowej z 1885 r., w prawie niezmienionej formie, stosuje się dziś w produkcji tego gatunku szynki. Różni się ona od innych, że robiona jest z jednego kawałka mięsa moczonego w solance, przed wędzeniem ręcznie sznurowanego. W procesie produkcji wykorzystywana jest wiedza i praktyka, zdobywane przez wiele lat w Pilźnie i okolicach przy tzw. świniobiciu i wyrobie szynek domowym sposobem. Zrobiona jest z pojedynczych mięśni: zrazowej dolnej lub zrazowej górnej. Ciężar gotowego wyroby 0,5-1,8 kg. Ma smak w miarę słony, mocno wyczuwalny zapach wędzenia.

Boczek wędzony radomyski - od 2008 r. na Liście Produktów Tradycyjnych – producent Zakład Przetwórstwa Mięsnego Mrozowski Kazimierz z Radomyśla Wielkiego.
Boczek jest wyrobem wyprodukowanym z części żebrowych tuszy wieprzowej. Mięso do wędzenia pochodzi od tuczników zakupionych od rolników z powiatu mieleckiego. Boczek był oddzielany podczas wstępnej selekcji mięsa po uboju. Płaty boczku razem ze skórka i czasami razem z fragmentami żeber nasalano dodając przyprawy (pieprz, czosnek), a następnie wędzono w tej samej wędzarni co kiełbasy. Do wędzenia używano drzewa olchy. Po uwędzeniu boczek był przechowywany (najlepiej rozwieszany) w chłodnych i zaciemnionych pomieszczeniach. Sposób pozyskiwania i wędzenia boczku obecnie wygląda tak samo, jak dawniej.

Kiełbasa wiejska dulcza
- od 2008 r. na Liście Produktów Tradycyjnych – producent Zakład Przetwórstwa Mięsnego Mrozowski Kazimierz z Radomyśla Wielkiego.
Radomyśl powstał na gruntach wsi Dulcza i od tej miejscowości pochodzi nazwa kiełbasy wiejskiej. Sposób jej wytwarzania nie zmienił się od lat. Świeże mięso mielono w ręcznych maszynkach, używając sitek o małych oczkach, można też było mięso drobno siekać, dodawano także słoninę. W blaszanych baliach mieszano ręcznie mięso i przyprawy (sól, pieprz, rozgnieciony czosnek), a następnie napełniano naturalne jelita. Pęta kiełbasy umieszczono w wędzarni na cztery godziny, jako opału używając drzewa olchowego lub wierzbowego.

Kiełbasa markowska - od 2005 r. na Liście Produktów Tradycyjnych – producent Zakład Uboju i Przerobu Mięsa Jan Fołta w Markowej.
Mięso przeznaczone do wyrobu kiełbas było mielone, a następnie przyprawiano je solą, pieprzem i zmiażdżonym czosnkiem. Wymieszane mięso nadziewano w osłonki jelitowe. Tak sporządzone kiełbasy początkowo wędzono w kominie (tj. pod okapami kuchennymi), w późniejszym okresie w blaszanych wędzarniach, jako opału używano drewna olchowego. Gotowa kiełbasa łamie się z charakterystycznym trzaskiem. Smak i zapach odpowiedni dla kiełbas wędzonych na drewnie, wyczuwalny smak i zapach czosnku
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION