Aktualności

Kolejnych 30 osób przeszkolonych z zakresu zbieractwa dziko występujących roślin

  • 25-11-2013
W niedzielę 24 listopada br. zostało zorganizowane kolejne, bezpłatne szkolenie z zakresu rozpoznawania, zrównoważonego pozyskiwania i przetwarzania dziko występujących roślin na rynku podkarpackim. Szkolenie odbyło się w Bieszczadach w miejscowości Rabe, a prowadzone były przez pracownika Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Zajęcia koordynowane były przez Stowarzyszenie „Pro Carpathia” z Rzeszowa.

– To kolejne szkolenie, jakie zorganizowane zostało w ramach projektu „Traditional and wild” objęło grupę 30 osób. Wzięli w nim udział pasjonaci, osoby szczególnie zainteresowane wiedzą z zakresu występowania dziko rosnących roślin i wykorzystaniem jej w sposób praktyczny – powiedziała Małgorzata Draganik, koordynator projektu ze Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.

Nawet, wydawałoby się, taki „martwy” sezon jakim jest jesień, zima czy wczesna wiosna dostarcza surowca zielarskiego, nie każdy jednak o tym wie. Prezentacje „Podkarpackie plony „martwego” sezonu, czyli materiał zielarski pozyskiwany w czasie późnej jesieni, zimy i przedwiośnia” pozwoliły zdobyć taką wiedzę. Dodatkowo wiedza ta została uzupełniona i ugruntowana podczas krótkich zajęć terenowych, w których uczestnicy chętnie wzięli udział, pomimo deszczowej aury na zewnątrz. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się co zbierać, jak zbierać i w jaki sposób wykorzystywać zebrany surowiec zielarski.

– Wierzymy, że wiedza zdobyta podczas szkolenia na temat dobrych praktyk i zasad zrównoważonego zbioru dziko występujących roślin będzie wykorzystywana podczas zbioru surowca zarówno na własny użytek ale też i w celach zarobkowych – dodaje Małgorzata Draganik.

Większość z materiałów szkoleniowych, jakie były rozdawane uczestnikom, są dostępne w wersji elektronicznej do pobrania na stronie internetowej www.traditionalandwild.eu/pl

Od 1 maja 2011 do 30 kwietnia 2014 r. Stowarzyszenie „Pro Carpathia” wspólnie z partnerami z Czech, Węgier i Słowenii realizuje projekt „Promocja tradycyjnych form zbieractwa dzikich roślin w celu zniwelowania różnic społecznych i ekonomicznych w Europie Środkowej” o akronimie „Traditional and wild”. Głównym celem projektu jest zachowanie wiedzy z zakresu ochrony tradycyjnego zbieractwa ziół i roślin, jako elementu dziedzictwa kulturowego regionów Europy Środkowej oraz wykorzystanie w sposób zrównoważony tej wiedzy przez najbardziej wrażliwe grupy społeczne w celu poprawy sytuacji życiowej. Projekt jest realizowany w ramach Programy dla Europy Środkowej, współfinansowanego ze środków EFRR.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION