Aktualności

Bieszczadzkie legendy dzieciom

  • 07-06-2020

E-sklep Podkarpackie Smaki to ponad 500 produktów tradycyjnych, regionalnych i ekologicznych. Wszystkie z Podkarpackiego. Do tej liczby pochodzących wyłącznie z naszego regionu wyrobów od jakiegoś czasy dołączyliśmy książki. Nie albumy, przewodniki czy foldery. Tylko te, które uczą historii tego obszaru, odkrywają białe plamy dawnej i współczesnej historii. Dołożyliśmy do tego i… legendy, bo bez dawnej magii świat jest bardziej płaski.

Legendy to najbardziej po ludzku opowiedziana historia. Były niegdyś żywą pamięcią pokoleń. Przechodziły jak rodzinne dziedzictwo z ojca na syna. Jedne miały w sobie ziarno prawdy, inne tylko zwyczajne bajanie, jeszcze inne były ku przestrodze. Z czasem niektóre z nich traciły swoją wyrazistość, jak echo odbijające się od coraz odleglejszego szczytu, bo na ich miejsce powstawały nowe. Aż nastał czas, kiedy Bieszczady oniemiały, bo zabrakło słów, aby opowiedzieć o ludzkiej tragedii, która dotknęła to miejsce. Na szczęście legendy bieszczadzkie po latach zapomnienia wracają do współczesności, chociaż już do zupełnie innego kręgu odbiorców. Już nie opowiadane, ale czytane. Otwierają wrota pamięci polsko-ruskiego pogranicza. Dopełniają kolorytu tej magicznej krainy biesów, czadów i dusiołków, ale także ludzi niepospolitych.

Publikacja Andrzeja Potockiego, Legendy Bieszczadzkie dla dzieci, Wydawnictwo Książkowe „Carpathia”, dostępna na:

https://www.sklep.podkarpackiesmaki.pl/produkt/ksiazki-i-kartki/legendy-bieszczadzkie-dla-dzieci
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION