Aktualności

Dobry olej, bo z Sanoka

  • 02-06-2020

Metoda tłoczenia na zimno jest najstarszą naturalną metodą pozyskiwania oleju. Polega ona na wyciskaniu oleju przy użyciu pras ślimakowych, bez filtrowania, ekstrakcji i rafinacji. Temperatura procesu nie przekracza 50 stopni Celsjusza dzięki czemu składniki oleju zachowują swoje naturalne struktury i właściwości. Metoda ta zaliczana jest do ekologicznych, gdyż do jej przeprowadzenia nie są wykorzystywane rozpuszczalniki organiczne. Olej tak pozyskany zachowuje wartości odżywcze, zapachowe i smakowe oraz naturalną barwę.

Taką właśnie metodę produkcji olejów wysokiej jakości stosuje od 2009 r. Przedsiębiorstwo Nasienne „Centrala Nasienna” z Sanoka, członek Klastra Podkarpackie Smaki. Zdrowe ziarno - pochodzące z czystych ekologicznie terenów - w większości przypadków kupowane jest od podkarpackich rolników. Zakład tłoczy oleje: rzepakowy, słonecznikowy i lniany.

Chronią one organizm przed wolnymi rodnikami, dzięki czemu opóźniane zostają procesy starzenia się. Są również bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom tzw. „złego” cholesterolu (LDL), przeciwdziałają chorobom serca i układu krążenia, wpływają korzystnie na przemianę materii, są polecane rekonwalescentom. Nadają się zarówno do smażenia (rzepakowy, słonecznikowy), jak i do spożywania na zimno (lniany).

Olej słonecznikowy i rzepakowy dostępne w internetowym sklepie Podkarpackie Smaki: https://www.sklep.podkarpackiesmaki.pl/produkty/oleje-i-tluszcze, jak i w sklepie stacjonarnym na II piętrze kamienicy Rynek 16 w Rzeszowie.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION