KALENDARZ IMPREZ

Środa, 16 Stycznia 2019
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Aktualności

Specjały z „Jasiołki”

  • 07-02-2018
Paweł Krajmas, dyrektor ZM
Paweł Krajmas, dyrektor ZM...

Gdy szukamy dobrej szynki, kiełbasy, kabanosów czy innych klasycznych wędlin to często pierwsze skojarzenie dotyczy… Podkarpackiego – ostoi tradycyjnych produktów i potraw. Regionu od lat z największą liczbą zarejestrowanych wyrobów na Liście Produktów Tradycyjnych – obecnie 222 pozycji.

W Dukli w Zakładzie Mięsnym „Jasiołka” wszystkie wyroby są przygotowane zgodnie ze starymi recepturami - niektóre maja nawet 150 –lat - pochodzących z okolicznych wsi, dawnych dworów szlacheckich, a nawet z… kuchni armii austro-węgierskiej. Ich kiełbasy znajdują uznanie w Polsce; są rozpoznawalne za granicą dzięki aromatowi czosnku i majeranku oraz dymu wędzarniczego, naturalnego: bukowego lub olchowego. Wędzenie, obok solenia, to jeden z najstarszych sposobów utrwalania żywności, zwłaszcza mięsa i ryb.

Na Dukielszczyźnie wśród starych receptur znalazł się unikalny specjał - z szynki i wątróbki - zwany Kiełbasą Pradziada, wytwarzany w „Jasiołce” dokładnie wg przepisu z galicyjskiej elitarnej lwowskiej szkoły masarzy, do której uczęszczał pradziad Pawła Krajmasa, właściciela zakładu.

Innym niezwykłym przysmakiem jest udziec wołowy długo dojrzewający, w naturalny sposób konserwowany, porównywany ze szwajcarską wołowiną suszoną na wietrze – Bundner Fleisch, z włoską szynką wołową Bresaola lub z Jamón Serrano – zwaną „hiszpańskim złotem”.

- Nasza firma powstała z pasji i tradycji rodzinnych, a największym skarbem są dawne galicyjskie receptury. Wyroby tworzone są tradycyjnie, bez barwników, stabilizatorów, wypełniaczy białkowych i konserwantów. A do produkcji wędlin używamy ekologicznego surowca wieprzowego oraz ekologicznych przypraw – podkreśla dyrektor Paweł Krajmas.

Z „Jasiołki” w świat wyjeżdżają ciekawe wyroby, począwszy od dojrzewającej wołowiny, przez boczek, pieczeń sarmacką, wędzonkę dukielską, wiejskie kiełbasy z czosnkiem, a skończywszy na kolendrowej podsuszanej kiełbasie suchej dukielskiej. Można delektować się ich delikatną szynką, prawdziwym golonkowym salcesonem bez dodatku żelatyny czy kminkowymi kabanosami w naturalnym baranim jelicie.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION