KALENDARZ IMPREZ

Poniedziałek, 16 Lipca 2018
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Aktualności

Pomysłów na produkty z derenia coraz więcej

  • 06-08-2017
Dojrzałe owoce derenia
Dojrzałe owoce derenia
Słoiczki z dżemem dereniwoym
Słoiczki z dżemem dereniwoym
Czekolady z owocami suszonego derenia
Czekolady z owocami suszonego...

Gdy kilka miesięcy temu Stowarzyszenie „Pro Carpathia”, od lat zajmujące się promocją tradycyjnej żywności w Podkarpackiem zaproponowało, aby owoc derenia uznać za symbol kresowej tradycji naszego regionu, nie spodziewaliśmy się takiego odzewu.

 


Najpierw sami przygotowaliśmy – jeszcze krótką - linię produktów spożywczych z dereniem. Do dwóch rodzajów czekolad z dodatkiem suszonych owoców derenia dołożyliśmy niedawno dżem dereniowy, który w konkursie na „Najlepszy produkt tradycyjny 2017” - zorganizowany podczas XI Targów Żywności Tradycyjnej Festiwal Podkarpackich Smaków w Górnie - uzyskał wyróżnienie.

 

Wiemy, że Gospodarstwo Rolne Ryś Podkarpacki z Przemyśla produkuje i sprzedaje Cymes dereniowy Ziemi Przemyskiej (w cenie 15 zł za słoiczek), podobnie jak i dereniówkę. Także z akcyzą Dereniówkę BASK z własnych owoców sprzedaje Sadowniczo-Szkółkarski Zakład Doświadczalny w Albigowej k. Łańcuta.

 

A teraz dostaliśmy sygnały, że w Przemyślu i Jarosławiu (Bianco Lody Tradycyjne) lodziarnie serwują lody z dodatkiem derenia. Na 22. Targach Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa Agrobieszczady w Lesku pojawił się Mariusz Bednarz z Przemyśla, który częstował chętnych własnym octem z owoców derenia. A wisienką na torcie okazał się pomysł Moniki Kuźniar z Kraczkowej i jej firmy „Kruche”, która piecze najwyższej jakości z surowców ekologicznych i certyfikatem ekologicznym ciasteczka. Dała nam do przetestowania pierwsze „kruche” ciasteczka z suszonymi owocami derenia”.

Pomysłów z wykorzystaniem owoców derenia jest już dużo, teraz czas na ich wdrażanie do stałej produkcji.

 

Z naszej linii dereniowej w sprzedaży poprzez sklep internetowy www.sklep.podkarpackiesmaki.pl dostępne są trzy produkty: czekolada gorzka i mleczna z dereniem (14, 18 zł za tabliczkę) oraz dżem dereniowy (14,93 zł za jeden słoiczek).

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION