Aktualności

Festiwal Szwajcarski – Siła Regionów

  • 17-05-2017
Wypiek chleba sędziszowskiego
Wypiek chleba sędziszowskiego
Hneryk Szczęch z Piekarni IZA
Hneryk Szczęch z Piekarni IZA
Alina i Wacław Beclowie z Handzlówki
Alina i Wacław Beclowie z...
Precle rzeszowskie z ZPT Bogumiła Ramska
Precle rzeszowskie z ZPT Bogumiła...
Oleje Sanockie
Oleje Sanockie
Olej z krokoszka barwierskiego
Olej z krokoszka barwierskiego
Biszkopty jarosławskie
Biszkopty jarosławskie

W sobotę, 20 maja br., Ogród Dolny Zamku Królewskiego w Warszawie (przy Arkadach Kubickiego) zmieni się nie do poznania. W specjalnie przygotowanej przestrzeń, w atmosferze dobrej zabawy, będzie się można dowiedzieć na co przeznaczono środki z tzw. Funduszu Szwajcarskiego. Wśród szczególnych atrakcji znajdą się m.in. tradycyjne i regionalne smakołyki z Podkarpackiego.

 

Chcecie spędzić sobotnie popołudnie w ciekawy sposób? A może planujecie wziąć udział w Nocy Muzeów? Jeśli tak, to 20 maja w godz. 11.00-2.00 nie może Was zabraknąć w Ogrodzie Zamku Królewskiego w Warszawie! Pod hasłem Festiwal Szwajcarski – Siła Regionów odbędzie się impreza plenerowa inna niż wszystkie. Organizatorzy wybrali kilka najciekawszych projektów, które zrealizowano w Polsce dzięki dofinansowaniu ze Szwajcarsko-Polskiego Programu.

 

Wśród nich znalazł się projekt „Alpejsko-Karpacki Most Współpracy”, którego jednym z realizatorów było Stowarzyszenie „Pro Carpathia” z Rzeszowa. Działania projektowe były skoncentrowane na aktywizację sektora przetwórstwa rolno-spożywczego na terenie województwa podkarpackiego. Miały pomagać temu liczne dotacje m.in. na zakup sprzętu, szkolenia, wyjazdy studyjne. Efektem już po zakończeniu projektu było stworzenie sklepu internetowego Podkarpackie Smaki sprzedającego oryginalne i rodzime wyroby z terenu województwa. Ma on już na „swoim składzie” ponad 100 produktów, a strona www.sklep.podkarpackiesmaki.pl jest często odwiedzana.

- Zamówienie na produkty spożywcze, które spłynęło do nas pośrednio z Ministerstwa Rozwoju z Warszawy było dla nas olbrzymim zaskoczeniem. I to nie tylko ze względu na cel promujący Fundusze Szwajcarskie, ale przede wszystkim skalę wielkości – mówi Ewelina Nycz, kierownik zakończonego już projektu. – Do tej pory przygotowywane paczki sami zanosiliśmy na pocztę. Teraz do ich ekspedycji do Warszawy trzeba było zamówić aż tira!

 

Bo i w setkach kilogramów trzeba liczyć wagę realizowanego zamówienia. Samych bochenków tradycyjnego chleba sędziszowskiego pieczonego na liściu kapusty będzie aż 150. Piekarnia „IZA” z Rzeszowa, ich producent, uruchamia specjalną zmianę, aby te ważące blisko 2,5 kg olbrzymie bochny były przygotowane na czas.

- W jednym wsadzie w piecu wypiekamy ciut ponad 50 bochenków – wyjaśnia Henryk Szczęch z piekarni. – Teraz czekają nas trzy wypieki, a każdy trwa ponad półtorej godziny, bo z racji wielkości chlebów musi trwać dłużej niż przy normalnych.

 

Powody do zadowolenia ma także Alina Becla z Handzlówki, która razem z mężem Wacławem prowadzi zakład przetwórczy produkujący susze owocowe, warzywne i ziołowe. – Nasz towar jest lekki, ale zajmuje bardzo dużo miejsca – mówi Alina Becla. - Opakowań herbat zamówiono równo 600 sztuk, w tym owsianą, malinową, truskawkową, wiśniową z pigwowcem i pokrzywową. Oj będzie Warszawie smakowało, będzie, bo to nasze jedne z najlepszych wyrobów – zapewnia z uśmiechem.

 

Zamówienie przygotowuje także Zakład Pieczywa Trwałego Bogumiły Ramskiej w Rzeszowie – paletę z 400 paczkami precli rzeszowskich. Wyrób z ponad 30-letnia tradycją, który w Rzeszowie ma już swoich wiernych wielbicieli. Dlaczego? Bo w składzie mają mąkę, jaja, drożdże, cukier, wodę, sól i… nic więcej. I dlatego są tak dobre!

Swoje biszkopty w Warszawie prezentować będzie także Fabryka Ciast i Cukrów Dr Stanisława Gurgula z Jarosławia, zakład o najdłuższej tradycji swoich wyrobów sięgającej 1876 r. W dalszej kolejności Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Orzech” z Kolbuszowej (ogórki konserwowe po żydowsku), SANTOS Wytwórnia Ciast i Lodów Marek Bargieł z Krościenka Wyżnego (400 opakowań pralinek, 50 słoiczków konfitury z czarnej jagody, 20 zestawów minikonfitur), spółka Owocowe Smaki z Trzciany (40 syropów z malin), a także wytwarzane w regionie oleje: Przedsiębiorstwo Nasienne „Centrala Nasienna” z Sanoka oraz rodzina firma Olimp Anna Wiśniewska z Malawy z unikalnym olejem z krokoszka barwierskiego.

 

- To chyba największa ilościowo i wagowo prezentacja kulinarnej tradycji naszego województwa w stolicy – podkreśla Ewelina Nycz. – A wybór produktów dokonany pośrednio przez Ministerstwo Rozwoju daje gwarancję, że jadą tam najlepsi z najlepszych.

 

Imprezie towarzyszyć będzie także wystawa zdjęć obrazująca przyrodę, kulturę i bogactwo regionu Karpat oraz warsztaty tworzenia drewnianych zabawek, których elementy zakupiono w Muzeum Ziemi Leżajskiej w Leżajsku, które specjalizuje się w Podkarpackiem w propagowaniu tradycji wyrobów zabawkarskich w drewnie.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION