Aktualności

Niezwykła szkoła w krasiczyńskiej fortecy

  • 13-01-2017

Zamek w Krasiczynie kolejną zimę przyciąga dzieci i młodzież z całej Polski nie tylko swym niezwykłym, renesansowo-manierystycznym majestatem, ale ciekawym zimowiskiem pod tajemniczym tytułem „Szkoła Czarodziejów i Tropicieli. Białe kruki”. Cóż kryje się pod tą nazwą? Dla kogo skierowany jest program zimowiska? Jakie atrakcje czekają na młodych czarodziejów i tropicieli?

Zamek w Krasiczynie należy do dumnego grona zamków i pałaców Quevertonu, czyli niezwykłej krainy, do której przyjeżdżają miłośnicy literatury fantasy, szczególnie Harry’ego Pottera, Zwiadowców, czy literatury Tolkiena. To tutaj właśnie odbywają się zajęcia słynnej szkoły czarodziejów i szkoły tropicieli.

Niezwykłą atmosferę zimowisk buduje sam zamek i jego otoczenie. Przyprószone śniegiem parkowe alejki wśród zagadkowo powykręcanych konarów drzew stanowią doskonałą bazę dla gier i zabaw fabularyzowanych. Oprócz zajęć na świeżym powietrzu, profesorowie prowadzą warsztaty w przestronnych komnatach: w sali lustrzanej, sali kamiennej, galerii… Dla starszych uczestników przewidziano nie lada atrakcje w postaci nocnego zwiedzania zamku z pochodniami, czy wizycie w zamkowych lochach.

A czego można się nauczyć w takich szkołach? Samych przydatnych i niespotykanych nigdzie indziej czynności: korzystania z dobroczynnych właściwości ziół wszelakich, z szyfrów, sztuki fechtunku, strzelania z łuku, rozpoznawanie śladów zwierząt, również magicznych, znajomości pisma runicznego, języka elfów i wielu innych. A wieczorami prezentowane są umiejętności taneczne, wokalne, artystyczne, organizowane są bale, pokazy sztuki iluzji, tańca z ogniem czy walk rycerskich.

Ale dlaczego „Białe kruki”? Kraina Queverton jest wprawdzie miejscem dla fanów literatury i filmów fantasy, ale nie odwzorowuje wątków, bohaterów, artefaktów znanych książek, ale tworzy swoją własną fabułę. Na każdym semestrze szkoły czarodziejów, tropicieli (turnusie) odkrywane są nowe, pasjonujące fragmenty historii dawnych Quevertonów. W historie te bardzo często wkomponowane są elementy prawdziwej historii zamków i pałaców, zamieszkujących je rodów, które często wsławiły się w historii Polski. Sam program zatem daje doskonałą możliwość, aby wykorzystując zainteresowania dzieci i młodzieży, kształtować ich spojrzenie na dumną historię naszego kraju, której dowodem są niewątpliwie polskie zamki i pałace. A co z tymi „Białymi krukami”? O tym dowiecie się przybywając do Zamku w Krasiczynie lub czytając relację w Kronikach Quevertonu.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION