Aktualności

Promocja książki w skansenie

  • 21-12-2014
Procesja do kapliczki św. Mikołaja w Trzęsówce, fot. J. Niepokój
Procesja do kapliczki św....
Rzeźbiarka Helena Lubera z Cmolasu (ur. w 1927 r.), fot. W. Dragan
Rzeźbiarka Helena Lubera z...
Od 6 lat Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej prowadziło badania terenowe. W poniedziałek, 22 grudnia br. o godz. 12.00 w szkole z Trzebosi na terenie Parku Etnograficznego w Kolbuszowej odbędzie się prezentacja książki „Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej” podsumowującej wieloletnią pracę etnografów, folklorystów, kulturoznawców oraz etnomuzykologów.
Projekt „Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej” był prowadzony w latach 2008-2014 w regionach: leżajskim, niżańskim, bojanowskim, ropczyckim, mieleckim i kolbuszowskim. Jego opiekunem naukowym jest dr Krzysztof Ruszel. Celem badań było poznanie źródeł kultury ludowej wsi zachowanych na terenach Puszczy Sandomierskiej. Badacze szukali śladów dawnych tradycji rzemieślniczych, słuchali wspomnień najstarszych mieszkańców wsi, fotografowali zachowaną architekturę oraz to jak dziś obchodzone są doroczne święta.
W programie:
- prezentacja książki, której dokona dr Krzysztof Ruszel
- dyskusja panelowa „Między tradycją niepotrzebną a potrzebą tożsamości – nowa lokalność regionu w świetle badań Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej 2008-2014” z udziałem prof. dr. hab. Jana Adamowskiego z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. dr. hab. Włodzimierza Mędrzeckiego z Polskiej Akademii Nauk, prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego i dr. Krzysztofa Ruszla z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Debatę poprowadzi prof. dr hab. Jan Święch z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- na zakończenie „po staremu” i „po staremu na nowo” zagrają Jan Marzec, skrzypek z Kosów oraz kapele „Kocirba” i „Hadra”.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolberg 2014 – Promesa, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION