Stout z Eskulapem na etykiecie

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Stoutu Bieszczadzki Browar Rzemieślniczy Ursa Maior w Uhercach Mineralnych uwarzył ESKULAPa 2.0. To słodki stout uwarzony z dodatkiem płatków owsianych i palonego jęczmienia. Posiada przyjemny smak i aromat słodkiej kawy espresso i mlecznej czekolady. Piwo jest bardzo pełne, z niską goryczką i słodkim finiszem.
Na etykiecie króluje wąż Eskulapa, występujący wyłącznie w Bieszczadach. Jego zdjęcie zostało użyczone przez znanego przyrodnika i dziennikarza Adama Wajraka. Wąż Eskulapa jest wiązany z laską Asklepiosa i kaduceuszem – symbolami medycyny i farmacji. Łączy się to z kolei doskonale z piwem stout, którego najsławniejszym przedstawicielem jest irlandzki Guinness. Sycący napój na wyspie uważany jest za lek na słabości organizmu. Nazywa się go nawet witaminą G. Jeszcze do niedawna podawano go chorym w szpitalach. Jego picie zalecane było rekonwalescentom po operacjach i dawcom krwi. Stąd na etykiecie pojawiły się motywy kaduceusza i recept.
Przy tworzeniu etykiety zastosowano czcionkę „odnalezioną”, autorstwa znanego toruńskiego typografa Zygfryda Gardzielewskiego. Antykwę Toruńską odlano pierwszy raz w 1960 r. w Odlewni Czcionek Grafmasz w Warszawie. Pismo to używane było głównie do składania akcydensów, poezji i tytulariów.