Aktualności

Huculskie Skarby w Przemyślu

  • 13-09-2014
Rozpoczynająca się dzisiaj 13 września br. wystawa sztuki huculskiej – grupy etnicznej zamieszkującej Karpaty Wschodnie – w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu ma za cel ukazanie historycznych związków Hucułów z Polską. Od dawien dawna zamieszkiwali oni razem z Polakami tereny Pokucia, w XIX w. w ramach Austrii i Austro-Wegier, a przed II wojną światową w odrodzonej po rozbiorach Polsce.
Sztuka huculska, o charakterystycznym bogactwie form (mieszanka różnych kultur – ukraińskiej, polskiej, turecko-tatarskiej, węgierskiej) od XIX wieku fascynowała Polaków. Huculskie obiekty przed i po II wojnie światowej były w przemyskim Muzeum gromadzone systematycznie i świadomie. Powstał zbiór różnoraki, obejmujący eksponaty zarówno ściśle muzealne jak i archiwalia, np. fotografie. Po wojnie kolekcję wzbogacano obiektami przejętymi podczas penetracji terenowych, badań naukowych pracowników muzeum na terenie ziemi przemyskiej, w dużej mierze były one nabywane od prywatnych kolekcjonerów lub w sklepach z antykami, jak „Desa”.
W zbiorze huculskim Muzeum znajdują się między innymi kartony z umocowanymi na nich haftami, huculskie pisanki i inne obiekty. Największą, a jednocześnie najbardziej okazałą cześć zbioru huculskiego tworzy ceramika pokucka. Część z nich pochodzi z przedwojennych zbiorów, większość jest jednak kupiona po wojnie od kolekcjonerów w Przemyślu i okolicy, do zbiorów trafiły ceramiki pokuckie z Kut, Pistynia, Kosowa, wykonanych przez sławnych mistrzów tej sztuki - w różnej formie i wielkości dzbany, flakony, wazony, amfory, wazy, bukłaki, talerze, spodki, patery od kilku do kilkunastu centymetrów są dziełami niepowtarzalnymi.
Mebli drewnianych oraz innych obiektów jest niewiele, ale za to – biorąc pod uwagę fakt, że mebli huculskich w Polsce nie ma wiele – są one tym bardziej cenne. Komplet mebli z Kosowa, składający się stołu, czterech krzeseł oraz kwietnik, jest bogato rzeźbiony i intarsjowany. Inne obiekty drewniane to: szafka, stół, komplet na biurko (linijka, bibularz, podstawka, obsadka), kasetki, miski, patery, łyżki, chochle, świeczniki, puszki, ramka na fotografie, batuta, ciupaga, krzyże. W większości są one rzeźbione, ryzowane, inkrustowane kolorowymi koralikami lub intarsjowane drewnem. W dużej mierze są to obiekty kupione od mieszkańców Przemyśla.
Pozostałe obiekty to: elementy stroju (koszule, buty, kierpce, łapcie, torba, serdak, zapaski, spódnice, pasy, opaska na głowę), kilimy, ręczniki wyszywane, krajki, fragmenty płótna, obrazy, pierścionek, korale również będą pokazane na wystawie „Huculskie skarby”.
Wystawie towarzyszyć będzie publikacja zawierająca zwięzłą charakterystykę kultury i sztuki huculskiej, historię powstania przemyskiej kolekcji, noty katalogowe oraz fotografie zabytków. Na inaugurację imprezy przewidziany jest odczyt wraz z prezentacją multimedialną, koncert muzyki huculskiej oraz pokaz malowania pisanek huculskich.
BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION