Prace nad „Studium” zakończone

„Studium Etnobotaniczne”, dzieło prof. Czesławy Trąby, dr Pawła Wolańskiego i mgr Krzysztofa Roguta (wszyscy z Uniwersytetu Rzeszowskiego) to ostatni akord działań projektu „Traditional and wild”.
Związki człowieka z dziko występującymi roślinami są odwieczne. Powszechna była kiedyś znajomość poszczególnych gatunków roślin. Stąd duża liczba nazw ludowych i zwyczajowych niektórych gatunków, jak na przykład hyćka dla określenia bzu czarnego, czy srebrnik dla określenia pięciornika gęsiego. Ciekawym może być fakt, że dla znanego mniszka lekarskiego udało się dotrzeć do ponad 45 nazw ludowych w różnych regionach. Jakkolwiek by je nie nazywali, ludzie doskonale znali ich właściwości, potrafili je rozpoznawać i wykorzystywać zarówno w lecznictwie, kuchni czy wyrobach codziennej użyteczności. Odgrywały one ogromną rolę. Od stuleci dziko występujące rośliny były bowiem obecne w życiu człowieka i mocno zakorzenione w kulturze. Towarzyszyły mu w obrzędowości od narodzin aż do śmierci. Dzisiaj niestety wiedza na ten temat idzie w zapomnienie a zwyczaje nie są już tak bogato kultywowane.
- Mamy nadzieję, że ta publikacja przybliży świat dziko występujących roślin, ale nie tylko od strony praktycznej, ale także innej, tej magicznej, związanej z tradycją, wierzeniami, czasami nawet przesądami – mówi Małgorzata Draganik koordynator projektu „Traditional and wild” ze Stowarzyszenia „Pro Carpathia”.
W wielu regionach obecność dziko występujących roślin jest widoczna przez cały rok w bogatej obrzędowości, nie tylko religijnej. Często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, czasami o tym zapominamy. W publikacji zebrano wiedzę jaka przetrwała do dziś na ten temat w wybranych obszarach Europy Środkowej. - Wierzymy, że lektura tej publikacji będzie ciekawą podróżą w świat dzikich roślin, że przypomni, albo uzmysłowi związek dzikich roślin z człowiekiem, ich obecność w życiu codziennym, kulturze i tradycji – dodaje Draganik.
Bezpłatna publikacja „Studium Etnobotaniczne” przeznaczona jest wyłącznie dla instytucji typu biblioteki akademickie i uczelniane różnego typu i szczebla, Lokalnych Grup Działania oraz placówek muzealnych. A dla wszystkich zainteresowanych będzie już wkrótce dostępna do ściągnięcia w postaci pliku pdf ze strony internetowej projektu www.traditionalandwild.eu/pl oraz www.podkarpackiesmaki.pl.