KALENDARZ IMPREZ

Wtorek, 19 Listopada 2019
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Aktualności

Junior Culinary Cap - mamy zwycięzcę z Rzeszowa

  • 06-02-2019
Krzysztof Kowalski w czasie konkursu
Krzysztof Kowalski w czasie...
Konkursowe danie: łosoś „ni z gruszki ni z pietruszki”
Konkursowe danie: łosoś „ni z...

W środę, 6 lutego br. Krzysztof Kowalski, uczeń klasy IV technika żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka-Ligęzy w Rzeszowie zwyciężył w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym Junior Culinary Cap. Tym samym obronił ubiegłoroczny tytuł najlepszego w tym konkursie.

 

W Hotelu Kongresowym Centrum Biznesu w Kielcach w szranki stanęło 8 finalistów z całej Polski. Danie, którym Krzysztof Kowalski obronił tytuł nazywało się łosoś „ni z gruszki ni z pietruszki”. Do jego przygotowania użył on m.in. produkty z naszego województwa, ekologiczne miody, podkarpacką dereniówkę Bask oraz podkarpacki dżem dereniowy. Opiekunem Krzysztofa Kowalskiego z ramienia ZSG jest kierownik warsztatów szkolnych Beata Łuka.

 

Składniki wykorzystane w procesie przygotowania zwycięskiego dania: łosoś, pietruszka, gruszka, soczewica, marchewka baby, por, skorzonera, burak, ogórek, kiełbasa chorizo, ocet jabłkowy, dżem z podkarpackiego derenia, podkarpacka dereniówka Bask, czerwone wino wytrawne, podkarpacki miód spadziowy ze spadzi iglastej, anyż, ocet balsamiczny, masło, olej, limonka oraz do smaku: mięta, estragon, sól, pieprz, mikrozioła, primerba estragonowa.

 

Wykonanie: przeprowadzić obróbkę wstępna ryby. Łososia wyporcjować, następnie przyprawić solą i pieprzem, usmażyć zaczynając od skóry. Pietruszkę i gruszkę drobno pokroić, potem ugotować do miękkości, zblendować i przetrzeć przez sito. Marchew baby zblanszować, następnie skarmelizować z miodem. Pora pokroić w krążki, następnie udusić na maślę i piec w piecu do miękkości. Soczewice ugotować w wodzie z solą, następnie odcedzić, potem usmażyć na oleju z czosnkiem i estragonem. Skorzonerę pokroić w plastry, następnie usmażyć w głębokim tłuszczu, doprawić solą. Ogórka pokroić w drobną kostkę, doprawić olejem, miętą i sokiem z limonki. Buraki pokroić w plastry na szatkownicy, następnie sporządzić zalewę z wina, miodu i octu balsamicznego, później plastry buraka włożyć do gorącej zalewy i marynować przez 15 minut. Kiełbasę chorizo smażyć od zimnej patelni, następnie dodać olej, ocet i podkarpacką dereniówkę. doprawić solą i pieprzem. Danie udekorować mikroziołami.

 

Konkursy, w których dotychczas brał udział Krzysztof Kowalski:

• II Ogólnopolski Konkurs Gastronomiczny Junior Culinary Cap - I miejsce,

• Młody Kreator Sztuki Kulinarnej, konkurs ogólnopolski - wyróżnienie,

• Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś, konkurs ogólnopolski w Pułtusku - wyróżnienie,

• Kulinarny Puchar Szkół Śląskich, konkurs ogólnopolski w Katowicach - wyróżnienie,

• I Ogólnopolski Konkurs Gastronomiczny Junior Culinary Cap - I miejsce,

• XII Europejski Konkurs Kulinarny; EKOGALA w Jasionce - I miejsce,

• Ogólnopolski Konkurs a’la pasztet, Zamek Kliczków - II miejsce,

• Kulinarny Talent, konkurs ogólnopolski w Warszawie – wyróżnienie.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
Polityka prywatności
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION