KALENDARZ IMPREZ

, 20 Sierpnia 2017
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Aktualności

Pomóżcie - głosujcie codziennie – bo można

  • 19-08-2017
Restauracja Szelców w Lesku
Restauracja Szelców w Lesku
Pałac Polanka w Krośnie
Pałac Polanka w Krośnie
Kresowa Osada w Baszni Dolnej
Kresowa Osada w Baszni Dolnej
Gospoda Pod Białą Górą w Sanoku
Gospoda Pod Białą Górą w...
Restauracja w Hotelu Ambasadorskim w Rzeszowie
Restauracja w Hotelu Ambasadorskim...
Wnętrze Karczmy Polskiej w Mielcu
Wnętrze Karczmy Polskiej w Mielcu

Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki, jedyny „ żywy” szlak kulinarny w województwie podkarpackim  i jeden z największych w Polsce, znalazł się na liście pretendentów do „7 Nowych Cudów Polskich”, tworzonej przez Miesięcznik National Geographic Traveler. Jesteśmy już na 10 miejscu, a zaczynaliśmy z 25.

 

Nasz Szlak - na liście nr 17 - „toczy bój” o zwycięstwo z 31 innymi miejscami turystycznymi z całej Polski. To JEDENA kulinarno-gastronomiczna atrakcja tej nowej listy. Link do głosowania: http://7cudow.national-geographic.pl/ 

Głosowanie trwa do 31 sierpnia br. Ale co ważne: każdy uczestnik plebiscytu może zagłosować i wziąć udział w konkursie raz na 24 godziny.

 

- Głosujcie na Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki administrowany przez Stowarzyszenie „Pro Carpathia” – zachęca Krzysztof Zieliński, animator Szlaku.- Znajdują się na nim gospody, zajazdy, oberże, karczmy, szynki, restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, cukiernie i winnice. Najcenniejsze obiekty z szeroko rozumianej gastronomi w Podkarpackiem. A także w Bieszczadach, jest tu tyle tak dobrych obiektów gastronomicznych, że utworzyliśmy specjalną Trasę Bieszczadzką, którą tworzy 20 restauracji i gospodarstw agroturystycznych.

 

Cały pomysł promocji miejsc na Szlaku Kulinarnego Podkarpackie Smaki polega na promowaniu wydobytych często z niepamięci dawnych dań i potraw.

 

Jeśli chcemy spróbować prawdziwej kuchni myśliwskiej czy staropolskiej jedźmy do zamków w Dubiecku czy Krasiczynie, Kresowej Osadzie w Baszni Dolnej albo do Wilczej Jamy w Smolniku nad Sanem. Unikalny Placek Gigant z jagodami znajdziemy tylko w jednym miejscu w Polsce – w Chacie Wędrowca w Wetlinie. A proziaki w Karczmie u Garncarzy w Medyni Głogowskiej, Siedlisku Janczar w Pstrągowej, Karczmie Pod Semaforem w Bachórzu lub Restauracji Gościniec w Rzeszowie.


Genialne pierogi z dziczyzną czekają na nas w restauracji Pałacu Polanka w Krośnie, a dołma tatarska w Gościńcu w Starym Siole w Wetlinie. Pieczoną gicz baranią, której smak zostanie na zawsze w pamięci zamówicie w Zajeździe Pod Caryńską w Ustrzykach Dolnych, a unikalne dania kuchni lasowiackiej z terenu Puszczy Sandomierskiej szukajcie w Restauracji Magnackiej w Baranowie Sandomierskim i w Karczmie Polskiej w Mielcu.

 

A wyborne wina na Szlaku Podkarpackie Smaki znajdziecie w Winnicy Sztukówka w Gliniku Średnim k. Frysztaka, Winnicy Dwie Granice w Przysiekach k. Jasła oraz w Winnicy Maria Anna w Wyżnem k. Czudca.

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION