KALENDARZ IMPREZ

Środa, 25 Kwietnia 2018
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Aktualności

Miody z dobrym rodowodem

  • 19-06-2017
Nathalie i Jerzy Leban
Nathalie i Jerzy Leban

Gospodarstwo rolno-pasieczne oraz rozlewnia miodu we wsi Morawsko (powiat jarosławski) Nathalie i Jerzego Leban działa od ponad 10 lat. Wcześniej też mieli ule, ale traktowali to bardziej jako hobby. Teraz przy blisko 150 ulach w sezonie letnim trudno pracę przy nich nazwać przygodą.


Pasieka, wyposażona w ule warszawskie poszerzane i wielkopolskie, znajduje się w sześciu miejscowościach powiatów: jarosławskiego, przemyskiego i lubaczowskiego, umiejscowionych na czystym ekologicznie terenie. Brak przemysłu i wynikających z niego zanieczyszczeń to atuty regionu, w którym powstają ich miody odmianowe, a mają ich aż siedem rodzajów: lipowy, rzepakowy, gryczany, wielokwiatowy, akacjowy, nawłociowy i spadziowy. Szczególne uznanie mają dla nawłociowego, o charakterystycznym kolorze od żółtego po piękny jasnobursztynowy. W smaku jest słodki, ale wyczuwa się charakterystyczną, subtelną kwaśnawo-gorzkawą nutę. Dzięki swoim właściwościom antyspetycznym, żółciopędnym i wzmacniającym organizm, polecany jest w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, dróg żółciowych, stawów, nerek i prostaty.

Produkują także miody z dodatkami. Najlepiej sprzedaje się miód z maliną, ale mają także miód z propolisem, pyłkiem kwiatowym, z czekoladą - podobno idealny do smarowania kanapek, a także miód z czekoladą i orzechami. Oryginalnym i nietypowym produktem są ręcznie wyrabiane czekoladki z nadzieniem z miodu. Teraz pracują nad miodem z dodatkiem żurawiny i czarnej porzeczki.

Z pasieki pochodzą także ich kolejne produkty: pyłek kwiatowy, propolis, pierzga, oraz wosk pszczeli. Z tego ostatniego wyrabiają różnego rodzaju naturalne świece. Mają one bezdymny, „ciepły” płomień i miodowo-propolisowy aromat, który uspokaja i poprawia samopoczucie.

 

Niektóre z produkowanych w gospodarstwie rolno-pasiecznym Nathalie i Jerzego Leban miody dostępne są w sklepie internetowym Podkarpackie Smaki na stronie www.sklep.podkarpackiesmaki.pl

BIURO PROJEKTU: STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI PODKARPACIA PRO CARPATHIA UL. RYNEK 16 35-064 RZESZÓW
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
PROJECT SUPPORTED BY A GRANT FROM SWITZERLAND THROUGH THE SWISS CONTRIBUTION TO THE ENLARGED EUROPEAN UNION